16 години живот во дивината: Му здодеало да плаќа кирија, па одлучил да живее во пештера

Доколку сте живееле под кирија, тогаш сигурно знаете дека почетокот на месецот е вистински кошмар.

И покрај тоа што плаќате секој месец, сепак се наоѓате во простор кој не е во ваша сопственост. Во исто време се обидувате да заштедите и да си подобрите својата ситуација.

На Американецот Даниел Шелабаргер му здодеал ваквиот начин на живот, па одучил да преземе подрастични мерки. Не само што заминал да живее во пештера туку целосно го отфрлил модерниот начин на живот.

„Кога имав респектабилна работа во градот, решив дека не сакам повеќе да плаќам кирија и сакам да живеам на отворено. Парите всушност отсекогаш ми биле голем товар. Кога ја донесов оваа одлука, ги зедов сите пари и ги оставив на улица. Си помислив дека некој можеби ќе ги најди. Се чувствував слободен и сеуште го имам тоа чувство. Каде и да појдам му е како дома. Парите се голем товар”, вели Даниел.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.