Стоматолозите предупредуваат: Цел живот ја правите истата гpeшка кога ги миете забите!

Има милион видови четки за заби, а една од нив е електрична, која многумина ја избираат. И додека некои ја фалат, други веруваат дека може да направи повеќе штета отколку корист ако се користи неправилно. Лиценцираниот стоматолог Криста Хит ги откри најчестите грешки што ги прават луѓето кога користат електрична четка за заби.

„Толку луѓе ја користат својата електрична четка за заби како да е рачна четка за заби и можат да направат повеќе штета отколку корист“, предупредува овој стоматолог.

На својот профил на TikTok таа покажа како правилно да се користи електричната четка за заби, како и зошто не треба да ги миете забите откако ќе ја користите. Прво, таа го покажа идеалниот агол за миење заби, кој е агол од 45 степени кон непцата.

Покрај тоа, според неа, би било идеално да се „поделат“ устата и забите на четири дела. Значи, го имате горниот и долниот десен дел, истото и на левата страна. Електричната четка не треба наеднаш да ја поместувате и да ја вртите во круг, туку нежно да „влечете“ по секој заб во горенаведените четири региони – и од внатрешната и од надворешната страна на забот.

@krystaroseheath How to properly brush your teeth with an electric toothbrush ! #teeth #toothbrush #dental #fypシ ♬ original sound – Krysta

„Направете го ова и забите ќе ви бидат многу почисти“, препорачува таа, а како последен совет објаснува зошто не треба да ја плакнете устата откако ќе ги измиете забите.

„Ако исплакнете со вода по четкањето, штотуку сте ги изгубиле сите придобивки од користењето на паста за заби за плакнење. Плукајте, не плакнете. Ќе биде чудно, но верувајте дека функционира“, заклучила Криста.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.