Грција нуди бесплатен одмор на туристи, a eве кој има право да ја искористи можноста

Грција им нуди бесплатно патување до Родос на туристите кои мораа да го напуштат островот поради шумски пожари.

Страшните шумски пожари кои ја опустошија Грција минатата година принудија многу туристи рано да се вратат дома, пишува Daily Mail. Ова лето Грција реши да им се оддолжи и да им понуди на 25.000 луѓе речиси бесплатен одмор како компензација за нивното принудно бегство од островот Родос минатата година.

Се смета дека грчката влада прва одлучила за ваков вид на компензација. Грчките власти известија дека секој што бил евакуиран од хотел на островот и чиј одмор бил прекинат поради пожарот има право на ваучер во вредност од 500 евра за покривање на трошоците за нивниот престој на островот.

Туристите кои го остваруваат правото на компензација можат да уживаат во некој од избраните хотели на Родос во периодот до 31 мај или од 1 октомври до 15 ноември. Ова значи дека тие не можат да изберат јуни, јули, август или септември. Според официјални лица, 5.000 туристи одлучиле да ја прифатат понудата на грчката влада, а се очекуваат уште повеќе. Шемата наречена „Недела на Родос“ ја дизајнираше грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во соработка со Министерството за туризам и хотелиерите во Родос. Најголем дел од луѓето евакуирани од Родос поради шумските пожари биле британски туристи, па оваа вест е објавена во емисијата „Добро утро Британија“ на ИТВ.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.