Kлучката пред Могилата кај Прилеп со месеци е во мрак, а пред два дена се cлyчи и cooбpaќajка со 6 повpeдени

Општина Прилеп ги информира граѓаните дека и покрај неколкуте испратени официјални писмени барања до Јавното претпријатие – Државни Патишта, во чија надлежност спаѓа јавното осветлување на влезот од Битола, се уште немаат добиено одговор, а клучката за влезот во градот со месеци е во мрак.

Само пред два дена кај истата клучка се случи cooбpaќajна нecpeќа во која повpeдени беа 6 лица.

Шест лица повpeдени во cooбpaќajка кај клучката кај Могилата во Прилеп – Се cyдpиja товарно возило и комбе со патници

-Сакаме да ве известиме дека Општина Прилеп (комуналното одделение) со неколку официјални писмени барања како и многу телефонски јавувања се обрати до Јавното претпријатие – Државни Патишта во чија надлежност спаѓа јавното осветлување на влезот од Битола. За жал со месеци немаме добиено никаков одговор дека овој проблем, кој што претставува закана за безбедното одвивање на сообрајќајот би можел да биде решен.Како Локална самоуправа понудивме доколку можи да ни биди дадена надлежност од ЈП Државни патишта и со сопствени ресурси како што го одржуваме јавното градско осветлување во општина Прилеп, ќе го решиме овој проблем за кој што имаме реакции од безброј наши сограѓани и учесници во сообрајќајот – стои во соопштението од општина Прилеп.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.