Утре во храмот Параклис, четврт Акатист кон Пресвета Богородица и предавање на тема “ЗА ОДНЕСУВАЊЕТО ВО ХРАМОТ”

Во четвртиот петок од Великиот Велигденски пост со почеток од 17 часот, во храмот св. Кирил и Методиј – Параклис, ќе се служи Големо повечерие на кое ќе се чита акатист посветен кон Пресвета Богородица и ќе се осветува петтолебие за здравје и спасение на верниот народ.

Потоа ќе се одржи и предавање во овогодишниот циклус од предавања на тема ЗА ОДНЕСУВАЊЕТО ВО ХРАМОТ на кое ќе предава ѓакон Димитар Поп Атанасов, во просториите на административната зграда.

ВОЕДНО И ПОКАНА до верниот народ, свештеното братство за присуството на предавањето.

Храбра наша Војвотко победоносна,
ние, слугите Твои од зло избавени,
песни пофални Ти воспеваме, Богородице.
Но Ти, Која крепост имаш непобедлива,
од секоја беда ослободи не, да повикуваме: Радувај се, Невесто Неневестна!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.