Ставен под контрола пожарот кој беснееше во околината на манастирот Св. Никола кај Прилепец

Пожар на нискостеблеста деградирана шума и сува трева вчера попладнето гореше во близина на атарот на с. Прилепец и се закануваше да се прошири до манастирот.

Благодарение на брзата интервенција на ТППЕ Прилеп, пожарот е ставен под контрола.

“Во гасењето на пожарот беа вклучени 8 пожарникари со 2 возила и 1 теренско возило. Пожарот беше на околу 200м од манастирот, се ширеше према атарот на с.Волково”, информираат од ЦУК.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.