Репертоар на прилепскиот народен театар “Војдан Чернодрински” – Во сабота “Стапица за глувци” од Агата Кристи

Во сабота (06.04.), со почеток од 19:30ч, претставата “Стапица за глувци” од Агата Кристи

**************************
Режија: Борис Василески
Драматург и превод: Лидија Митоска-Ѓорѓиевска
Сценографија и дизајн на светло: Мартин Манев
Костимографија: Марта Дојчиновска
Музика: Томе Темелкоски
Дизајн на плакат: Илина Василеска

**************************

Играат:

МОЛИ РОЛСТОН – Сара Спиркоска
ЖИЛ РОЛСТОН – Илија Волчески
КРИСТОФЕР РЕН – Дарко Карбески
ГОСПОЃА БОЈЛ – Марија Спиркоска Илијеска
МАЈОРОТ МЕТКАФ – Александар Тодески
ГОСПОЃИЦА КЕЈСВЕЛ – Даниела Иваноска
ГОСПОДИН ПАРАВИЧИНИ – Михајло Миленкоски
ДЕТЕКТИВОТ – НАРЕДНИК ТРОТЕР – Димитар Ѓорѓиевски

****************************

Инспициент: Елена Иваноска
Суфлер: Лилјана Батлеска
Светло мајстор: Ристе Гркоски
Сликар исполнител: Пеце Ристески
Реквизитер: Гоце Тодороски
Гардеробер: Снежана Ѓорѓиоска
Фризер-перикер: Даринка Богоеска
Декоратери: Сашо Смоквоски, Роберт Стојкоски, Владимир Владимироски, Јане Јанкулоски
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.