Протоереј Љупче Петрески: “НЕМА ШТО НЕМА ВО ПРИЛЕПСКАТА БОЛНИЦА”

(Фејсбук статус на Протоереј Љупче Петрески)

“Денес, министерот за здравство Венко Филипче, ги удостои прилепчани со посета на градската болница. По посетата, констатирано е дека во прилепската болница НЕМА ШТО НЕМА! Нема доктори специјалисти (минимум околу триесетина), НЕМА медицински персонал, НЕМА дезинфекциони средства, НЕМА анестетици, НЕМА лекови (пациентите сами си ги купуваат), НЕМА серуми, НЕМА инјекциона терапија, НЕМА санитетски возила, НЕМА опрема, НЕМА добра инфраструктура, НЕМА веќе ниту стари ќебиња за џогирање на подовите, НЕМА хартијаааа … да не должам, НЕМА ШТО НЕМА. И, да не заборавам, што е најважно, НЕМА недостаток на технички персонал и администрација кои, се разбира, се од неизмерна важност по нашето здравје!

Нејсе! „Загрижениот“ министер Филипче, ги утешил директорот на болницата и градоначалникот дека состојбата, според него, е добра во болницата и ги израдувал дека ситуацијата ќе биде многу подобра откако Македонија ќе влезе во НАТО, за околу година и половина до две, до три … Згора на тоа, со покачувањето на платите на здравствените работници од 5% се очекувало „прилив“ на специјалисти од странство односно враќање на нашите, кои ја напуштиле Македонија и задржување на сегашните, согласно предизборните ветувања на владата.

А нам, пациентите, ни останува да се молиме да не треба да ја „посетуваме“ болницата и да се молиме, на постоечкиот медицински персонал и доктори, Бог да им дарува здравје и сила да издржат во условите во кои работат грижејќи се за нас. Секоја Ви чест херои!”


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.