Отстранува брадавици и ја подмладува кожата – потребни се само две состојки за рецептот

Постојат дури 18 здравствени потешкотии кои рицинусовото масло и сода бикарбоната успешно ги решаваат…

Алергиски осип

Измешајте 3 супени лажици сода бикарбона и 1 лажица рицинусово масло и со оваа маснотија намачкајте го телото неколку минути пред туширање. Исплакнете го телото под топол туш. Алергискиот осип ќе исчезне.

Габички

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и 1 лажица сода бикарбона. Со оваа мешавина, нанесете на местото зафатено со габички и оставете да остои половина час, а потоа исплакнете со млака вода и исушете ја кожата.

Истиот рецепт може да се примени на модринки и крварење, како и за ублажување на болката во коленото..

Иритација на очите

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и половина лажица сода бикарбона. Се нанесува на капакот на окото и се остава да стои 20 минути. Исплакнете со вода. Оваа мешавина ќе ја смири иритацијата на окото, но исто така ќе ги избрише темните подочници околу очите.

Катаракта

Мачкајте ги очите со рицинусово масло секој ден пред спиење.

Подмладување на кожата

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и 1 лажица сода бикарбона. Масирајте ја кожата со оваа мешавина околу 3 минути, а потоа добро исплакнете го лицето.

Оваа мешавина исто така се користи за смирување на иритацијата на кожата, како што се каснувања од комарецот и инсектите, за подмладување на кожата на вратот и за отстранување на папиломјите од кожата. Ако сакате подобар ефект врз кожата, втријте ја смесата и оставете ја да декува 20 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

Сето ова правите го пред спиење, бидејќи рициновото масло и сонцето никогаш не одат заедно.

Спречете го растот на брадавицата на кожата со примена на оваа смеса и завиткајте ги брадавицата преку ноќ. Извадете го завојот и исплакнете ја кожата наутро. Повторете го тоа неколку ноќи по ред.

Болка во грбот

Измешајте сода бикарбона и рицинусово масло, а потоа со смесата намачкајте го долниот дел од грбот со оваа смеса. Болката наскоро ќе исчезне.

Болка во увото

Капнете неколку капки рицинусово масло и болката ќе престане.

Губење на косата

Намачкајте го темето со рицинусово масло и масирајте пет минути. После тоа, нормално измијте ја косата.

Извор: “Пресс 24”


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.