Македонија треба да се гордee со нивните резултати: Д-р Трпчевски и Д-р Гуружанова ги пренесоа искуствата за Ин Витро оплодyвање на симпозиум во Блед

Со подршка на Rihter Gedeon под мотото „Каде сме и каде одиме“, се одржа симпозиум во Блед, Словенија, каде се зборуваше за перспективите на Ин Витро оплодувањето и имплементирањето на законот во различни земји.

Прим. д-р Таше Трпчевски од Болница Плодност – Hospital Plodnost и м-р д-р Татјана Гуружанова од Њу борн клиник, имаа предавања и учествуваа во панел дискусијата за нашите искуства во Македонија, законот и третманот на ивф пациентките, со акцент на примената на личните искуства со Бенфола и слични на неа гонадотропни хормони.

„Јас и колешката Гуружанова достојно ја презентиравме нашата држава и мислам дека според резултатите, Македонија треба да се гордее со нашите резултати, компарирано со резултатите на другите држави“, рече по враќањето од Словенија прим. д-р Таше Трпчевски.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.