Како со обичен сунѓер и четка за заби од јајцата да направите уметнички дела (ВИДЕО)

На Велики четврток, а во некои градови и на Велики петок, жените ги бојадисуваат велигденските јајца и се трудат да направат вистински уметнички дела, како би ги израдувале своите најблиски.

Постојат разни техники на бојадисување на јајцата, а ако сакате да добиете природен изглед, ставете сунѓер во боја, а потоа започнете да ги допирате јајцата со сунѓерот. Ќе добиете уникатни шарки и оригинално украсено велигденско јајце.

Погледнете ги необичните техники на бојадисување:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.