Смилеска ја доби битката со Пирганоски за прв човек на прилепската болница

Актуелната директорка на прилепската болница, Кети Смилеска, и понатаму ќе ја обавува функцината прв човек, откако ја доби битката со поранешниот градоначалник Сашо Пирганоски.

Откако СДСМ ја предводи власта, Смилеска е трет директор во оваа здравствена институција, после Илија Јованоски и Драги Богојески.

Конкурсот за директорската позиција во болницата заврши кон средината на октомври, а за битката за челното место се зборуваше и низ прилепската чаршија.

Се чини дека на најголеми маки беше претседателот на ОО СДСМ Прилеп, Зоран Пачешкоски, кој мораше да пресечи кој ќе ја води институцијата во иднина.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.