Мега баскет одличен! Долгот кон Борец наплатен со камата! Прилеп заслужува прволигаш! (ФОТО)

Koшаркарите на Мега Баскет од Прилеп стигнаа до шестиот триумф сезонава, откако на домашен терен ја победија екипата на Борец со 78 – 67 и им вратија за поразот во есенскиот дел од сезоната.

Со овие нови бодови прилепчани ја вратија надежта за повисок пласман на второлигашката табела, а со тоа и можност да заиграат во плеј-офот за пласман во најелитното кошаркарско друштво кај нас.

Прилепчани водеа во текот на целиот натпревар, но гостите ги следеа во чекор, па дури направија и мал пресврт во еден дел од натпреварот. Победникот се одлучи во последниот период, а најзаслужни за новите бодови беа: Велески со 23 поени, Стевананџија со 18 и Јанески со 17.

Во наредното коло Мега баскет има тешко гостување кај МКК Куманово кој е лидер на табелата со 16 од 16 победи.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.