Културно уметничко наследство во сопственост на ООМУ “Ордан Михајлоски-Оцка”

Музичкото училиште во Прилеп се поднови со нова уникатна виолина, дело на германскиот мајстор Себастијан Колц.

Изработките на семејството Колц се во ограничен број, а виолината која сега припаѓа на музичкото училиште е изработена во 1780 година.

Себастијан Колц е еден од тројцата синови на светски познатиот мајстор за виолини Матијас Колц. Тој одлучил да ја продолжи семејната традиција, а неговите изработки денес се сметаат за културно уметничко наследство.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.