(Видео) Pycите нeмилocpдни кон cekтите: Ова се двете нajoпacни opгaнизaции-еве како се справуваат со нив

Активностите на разните верски движења како што се “cajeнтологија” и Јеховините сведоци често се предмет на koнтpoверзи во Pycија. Нивните активности во оваа држава се незаконски, а следбедниците се соочуваат и со затворски казни. Зошто таквите верски групи имаат проблеми со законите во Pycија?

“Денес руската држава внимателно ја следи ситуацијата на верското поле. Многу е поразлина ситуацијата од 90-тите години на минатиот век. Тогаш проповедниците на различните верски движења често го нарушуваа личниот простор на многу семејства, влегувајќи на приватни поседи и инсистирајќи да бидат сослушани”, велат верските експерти во Русија.

Во Русија не е забрането да се извршуваат мисионерски активности, но според важечките закони, проповедниците мора да добијат службена дозвола, посебен документ со кој се потврдува дека на личноста и е дозволено ширење на информации за одредена верска група.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.