Mинистерот за правда најави: Ќе се амнестираат 1200 луѓе – еве за што станува збор

Министерот за правда, Никола Тупанчевски гостуваше синоќа во „360 степени“, при што кажа дека мора да се однесе нов Закон за амнестија зашто на 1.200 граѓани им се заканува затворска казна.

Министерот вели дека граѓаните направиле кривично дело со тоа што ги прекршиле забраните во претходните две ипол години за ковид-19.

„Тоа се лица кои ги прекршија ковид-мерките и станува збор за повеќе од 1.200 луѓе, кои ако не ја платат паричната казна, ќе мора да одат во затвор. Мора да најдеме брзо решение“, вели Тупанчевски.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.