11 години “Прилеп стари фотографии”: Над 20.000 вредни спомени кои го раскажуваат животот во Прилеп низ годините

Веб страната oldprilep.com и Фејсбук страната “Прилеп – Стари фотографии” слават 11 години. Благодарение на тимот кој го работи овој интересен проект, секојдневно можеме да се потсетиме на едни други поранешни времиња и на тоа колку и како се променувал нашиот град. Исклучително вредни спомени кои ќе ги прелистуваат и идните генерации и најдобро ќе можат да видат каде и како сме живееле ние, а како ќе живеат тие во некои идни времиња. Им посакуваме уште долги години успешна и плодна работа.

На денешен ден пред точно 11 години ја поставивме првата фотографија на ФБ профилот (денес Фан страна) „Прилеп – Стари Фотографии“ со што го означивме почетокот на едно убаво дружење со фотографиите од нашиот град Прилеп.

A пред 10 години, со надчовечки напори успеавме да ги пребродиме сите предизвици, и со само-финансирање да ја создадеме веб страницата www.oldprilep.com, која од идеја прерасна во прекрасен медиум со одлична заедница, медиум кој успеа да ги надмине проблемите и да биде пример за одлична соработка со секој добронамерник.

Иако мал тим успеавме да изградиме одличен и почитуван медиум кој има што да каже и да покаже а притоа останавме имуни на секакви партиски и националистички притисоци.

Особено се гордееме за пријателствата кои ги надминаа тастатурите и продолжија и надвор од сајтот и ФБ профилот „Прилеп – Стари Фотографии“.

До денес на веб страницата www.oldprilep.com имаме поставено точно 21.244 фотографии, разместени тематски и хронолошки во 1563 постови.

Во иднина планираме да продолжиме со исто темпо…

Поздрав… Среќни празници… Од Администрацијата на ПСФ


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.