Шест незгодни прашања од Николоски за Филипче, на кои тешко дека ќе се осуди да одговори (Видео)

Ангажманот на Венко Филипче во 4 изборна единица е потенцијална лидерска битка во СДСМ, смета потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски.

Николовски вели низ 4 ката во седиштето на СДСМ на Бихаќка од луѓето кои што го поддржуваат Филипче се зборува дека по изборите се надева да го преземе раководењето на СДСМ и дека затоа влегува во оваа изборна трка.

Филипче да одговори за неговата улога како Министер за здравство во справување со ковид кризата, бара Николовски кој поставува шест конкретни прашања:

▪️ Прво каде е тој во однос на модуларната болница во Тетово која што изгоре и 14 човечки животи кои што беа загубени таму

▪️второ што мисли за тоа што Македонија имаше меѓу највисоките смртности во корона пандемијата

▪️трето каква е неговата улога при набавката на вакцини преку сомнителни фирми од Хонг Конг за трговија со јужно овошје,

▪️четврто каква е неговата улога во процесот на приватизација на стерилизацијата во сите Јавно здравствени установи во Македонија,

▪️петто дали се обидувал или не една приватна болница во Македонија на сила или под притисок да биде продадена на еден бизнисмен од Албанија,

▪️шесто каква е неговата улога во случајот Онкологија и семејството Пановски

Целата прес конференција на Николоски во продолжение:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.