Цела “Tpизла” Еe-Дe-Еc, а еве како локалната им вpaќа (Фото галepиja)

A им беше ветено дека ќе им ги средат сите инфраструктурни проблеми

Жители на урбаната населба “Тризла” во Прилеп, ако воопшто може да се нарече урбана, споделуваат фотографии на социјалните мрежи, како изгледаат улиците во оваа населба каде претежно живее ромско население.

Дупки, кал, вода, ѓубре…. Ова е реалноста со која се соочуваат секојдневно, иако актуелната локална власт им ветуваше решавање на овие проблеми и подобрување на нивниот живот.

Од сите ветувања, по се изгледа се’ се сведи на пакети со салами, макарони и паштети…

Останува да видиме како ќе се однесуваат властите во периодот кој следува, со оглед на тоа дека есенва ќе се одржат локални избори.

ЕУ чекај не’, доаѓаме…
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.