ФОТО: Тензично кај Идомени- мигрантите дивеат, неколкумина повредени

Идомени се претвори во бојно поле. Бегалците од утрово се обидуваат нелегално да ја преминат границата и да влезат во Македонија на нелегален начин.

solzavec-idomeni-640x360

Расте бројот на обезбедувањето, мигрантите револтирани поради затворената граница фрлаат со камења, а целиот регион мириса на солзавец.

idomeni-solzavec

Лекарите од болницата во Гевгелија направиле 13 интервенции на повредени, а едно лице е задржано на опсервација.

Македонската полиција реагирала со солзавец и шок бомби со цел да го спречи нелегалниот обид за влез во земјава на мигранти од Грција.

Како што дознава ТВ Нова, тензиите нема да престанат ни во текот на ноќта.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.