Света Архиерејска литургија во храмoт Св.Петка во Точила

IMG_1392

Денеска по повод празникот „Недела на Св. Јован Лествичник“, во храмот Св.Петка во Точила во присутво на грдоначалникот Марјан Ристески, председателот на Советот на Општина Прилеп Никола Димески и пред голем број на верници, се одржа Света Архиерејска литиргија. Со литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско–Пелагонсики  г.Петар, кој пред верниците ја истакна големата улога на православната црква и православните врници, бидејќи „верата е духот на овој народ“, посочи Владиката Петар.

IMG_1436

IMG_1372

IMG_1398

IMG_1403

Светата архиерејска литурија беше поддржана со пеење на хорот Св.Петка, кои пееја “Божествена Литургија” на Атанас Бадев.

IMG_1541

IMG_1470

IMG_1484

IMG_1512
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.