ФОТО: Еве какви флаери им се делат на мигрантите на Идомени

1

Грчката полиција не ја извести Македонија дека флаери со ваква содржина им се делат на мигрантите во Грција кои чекаат во надеж да влезат и минат низ Македонија. Флаерите им ги делат странски невладини организации на мигрантите.

2

Грчките медиуми известуваат дека немирите на Грчко – македонската граница почнале откако се појавила брошура на арапски јазик во која се повикувале мигрантите да се соберат на границата и да се обидат да ја преминат.

Грција, пак, продолжува со неодговорниот пристап. Како што пишува „Курир“ грчката полиција не ја известила македонската страна за ваквите пораки кои утрово се повлечени.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.