УХМР со пpeдyпpeдyвање: Вечерва не’ очекyва невpeме со пopoен дожд и гpмотевици

Денес, во попладневните и вечерните часови времето ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во текот на ноќта локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер и појава на град, најави УХМР.

Во делови од Скопската Котлина во вечерните часови и во текот на ноќта ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Во случај на појава на електрични празнења се препорачува поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја, велат од Управата.

Во текот на утрешниот ден, претпладне времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Наместа во јужните делови врнежите ќе бидат поројни, проследени со појава на грмежи. Ќе дува засилен до силен ветер од северен правец, кој повремено ќе надминува брзина и над 60 км/час.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.