Слаба им е математиката, aма ајде: Македонците пиеле по 3,9 литри алкохол годишно по лице

Американската централна разузнавачка агенција (ЦИА) објави листа на земји според годишната потрошувачка на чист алкохол по лице.

two men clinking glasses of whiskey drink alcohol beverage together at counter in the pub

Според анализираните податоци од 2019 година, Куковите Острови се на прво место со просечна потрошувачка на чист алкохол од 12,97 литри. На второ место е Летонија (12,90 литри), потоа Чешка (12,73), Литванија (11,93), Австрија (11,90), Антигва и Барбуда (11,88) и Естонија (11,65).

Словенија е на 10 место (10,72 литри), Хрватска на 25 (9,64), Србија на 55 (7,45), Босна и Херцеговина на 80 (5,56), а Македонија на 97 место со 3,90 литри годишно по лице.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.