Сепак ги има многу, но се плашеле да кажат: Македонец во Бугарија отвара македонски клуб во својата куќа, нареди и знамиња со сонцето од Кутлеш (Видео)

Еден 69-годишен маж од пловдивското село Крумово сака да отвори приватен македонски клуб во дворот, а станува збор за Борислав Божинов, објави „Бугарската национална телевизија“.

БНТ објави дека семејството на Божинов е од Пиринска Македонија и прво се населило во Шумен, а потоа во селото Крумово.

„Мора да признаеме дека живееме под геноцид. Дали имам право да учам во македонско уличилиште? Немаме. Сестра ми беше запишана како Македонец во пасошот, но партискиот секретар на Крумово ѝ го искина“, вели Божинов.

Видеото може да се погледне ТУКА.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.