Пyкна “петарда” на градски во Прилеп: Победа доживеа ново понижyвање пред својата публика

Фудбалерите на прилепска Победа го доживеаја петнаесеттиот пораз сезонава, откако попладнево беа совладани со 1:5 од Силекс.

Ова е втор пораз за црвено-белите од кратовци во само две недели, откако претходно во рамките на 19-то коло, исто така на домашен терен беа поразени со 1:4.

Фаворитската улога Силекс денеска ја потврди уште во 6-та минута, со погодокот на Рамани, во самиот финиш на првиот дел прецизен беше и Серафимовски. Победа намали на 1:2 на самиот старт од вториот дел, кога прецизно стрелаше Јованов, и внесе ронка надеж кај навивачите, дека прилепчани би можеле да се надеваат на бодови од денешниот дуел.

Но, Силекс не мислеше така, па со 3 погодоци во последнит 15 минути од натпреварот и нанесе нов тежок пораз на Победа.

Најпрво Манасиевски, а потоа и Ѓорѓиевски со два погодоци, го оставија Силекс во трка за третото место на табелата кое носи излез во Европа.

Сега на црвено-белите им преостанува да се надеваат на нов пораз и на Скопје, кој утре игра на домашен терен против Шкендија, и со тоа да останат во трка за десеттото место на табелата, кое носи плеј-аут дуел.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.