Претставен првиот албански суперавтомобил – Крева стотка за 2,7 секунди (ВИДЕО)

Првиот албански суперавтомобил, „Illyrian TSX“, е претставен во италијанскиот град Торино.

Зад овој модел стои компанијата „Arrera Automobili“. „Illyrian TSX“ има 6,2-литарски LT2 V8 мотор, кој испорачува 840 коњски сили, а максималната брзина би требало да му биде до 375 км/ч.

Исто така, според некои информации, од 0 до 100 км/ч ќе развива за 2,7 секунди.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.