Претпладнево сончево, попладне одново дожд: Еве какво време не очекува и за викендот

Сончево со мала до умерена облачност ќе биде времето денеска. Попладне во северозападните и крајните источни делови ќе има локален пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен ветер во западните делови од западен, а вдолж Повардарието од северозападен правец. УВ=8

Утринската температура ќе се движи од 7 до 15 степени, а максималната дневна низ земјава од 17 до 29 степени.

Во Скопје и околината слично време со максимална дневна температура до 27 степени.

За време на викендот ќе преовладува стабилно време со умерен до засилен северозападен ветер. Во попладневните часови ќе има услови само за изолирана појава на краткотраен дожд. Во почетокот на наредната седмица повторно на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.