Пендаровски тргна против цел народ: „Немајте верба во луѓето кои насилниците ги нарекуваат уставобранители”, порача од Охрид

„Нам никога не ни паднало на памет да ги тепаме другите пратеници, но опозицијата тоа го направи на 27 април. И денес најавуваат дека тие насилници ќе добијат амнестија, дали ви се верува?“ запраша претседателот Стево Пендаровски на граѓанската трибина во Охрид.

Тој додаде дека партијата која во 2012 ги избрка новинарите и пратениците од Собрание, а во 2017 засилени со толпа која тие ја организираа тепаа пратеници и ги доведоа до работ меѓу живот и смрт сега ќе ги амнестирале насилниците.

„Немајте верба во луѓето кои насилниците ги нарекуваат уставобранители, а нас не нарекуваат предавници. Не верувајте во луѓе кои велат дека тие се патриоти, ние изроди. Не верувајте на луѓе кои сакаат да се доберат до власт и после да владеат како ништо да не се сменило од 2017 година. Од вас барам масовна поддршка и мобилизација, затоа што мое длабоко уверување е дека на 24 април ќе се оцртаат и знаат и резултатите од 8 мај“ рече Пендаровски.

Претседателот додаде дека добро е да се покаже на оние кои не мислат добро и даваат вакви испробани модели, да им се покаже дека просперитетот на народот и државата се поважни.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.