(Видео) Поминала 27 години во koма: Кога се пробудила изговорила едно име

Мунира Абдула била пoвpeдена во сообраќајна нecpeќа во 1991 година и од тој момент таа е во koма. Жената од Соединетите Арапски Емирати по 27 години конечно се пробуди од koма.

Во моментот на нecpeќата имала 32 години. Се здобила со тешки пoвpeди на мозокот кога автомобилот во кој била заедно со нејзиниот син се судрил во друг автомобил. Омар Вебар, кој тогаш имал четири години, не бил пoвpeден, бидејќи неговата мајка го прегрнала за време на судаpoт.

“Никогаш не се откажав од неа, бидејќи знаев дека еден ден ќе се пробуди”, рече Омар. “Сакам да ја раскажам нејзината приказна за луѓето да не губат надеж за нивните блиски и да не ги отпишуваат, ако се во таква состојба”, додаде тој.

“Таа се пробуди и ме повика. Тоа беше таа! Ме повика и јас веднаш појдов. Со години сонував за тој момент, а првиот нејзин збор беше моето име. Сега може да прави кратки разговори. Се врати во Абу Даби, повторно е оперирана и продолжи со рехабилитација која би требало да и го олесни седењето и да спречи контракции на мускулите”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.