(Видео) Кина го изгради најголемиот аеродром во светот: “Морскaта ѕвезда” лежи на површина од 100 фудбалски терени

Денес започнуваат првите пробни летови на новиот меѓународен аеродром во Пекинг.

Аеродромот “морска ѕвезда” кој се наоѓа на 46 километри јужно од центарот на Пекинг, ќе биде најголемиот аеродром во светот. Се наоѓа на граница меѓу округот Дакинг и Лангфанг, град во провинцијата Хебеи и се простира на 700.000 квадратни метри.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.