(Видео) Еве кој ќе биде “најпогоден” од владеењето на Бајден

Предлозите на Џо Бајден за данок на opyжје би можеле да ги чинат сопствениците на opyжје повеќе од 34 милијарди долари.

Порталот “Брајтбарт” известува дека предлозите на Бајден вклучуваат данок од 200 долари за секој AR-15 кој веќе го имаат луѓето во сопственост, а тој данок ќе се применува и на другите opyжја кои се означени како “јуришно opyжје”.

Бајден исто така сака да ги оданочува сопствениците на opyжје со 200 долари за секое списание oд “голем капацитет” кое го поседуваат.

На 17. ноември 2020 година “Брајтбарт” пренесе податоци од Националната фондација за стрелачки спорт (NSSF) кои покажуваат дека Американците поседуваат 434 милиони парчиња на opyжје.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.