(Видео) “Град на духови” од кој ќе ве полазат морници: Еве зошто жителите го напуштиле

Во перспективното рударско градче Акармара, на крајот на 70-тите живееле најмалку 5.000 жители, а денес ги има само 35, па овој град со право се нарекува “град на духови”.

Во градот одат туристи кои сакаат бизарни локации. Во целиот регион живееле околу 40.000 луѓе, а Акармара бил град во близина на метрополата Ткварчели, пишува порталот Паст Ремнантс.

Жителите го напуштиле градот поради неисплатливоста на индустријата со јаглен, падот на СССР и опcaдата на градот Ткварчели од страна на грузиските сили на почетокот на 90-тите.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.