Бајден повторно ќе се кандидира: Конечна одлука на почетокот од 2023

Американскиот претседател Џозеф Бајден повторно ја објави својата кандидатура за шеф на државата, а конечната одлука ќе ја донесе на почетокот на следната година, пренесува Ројтерс.

Бајден им рече на новинарите во Белата куќа дека тоа го сака и неговото семејство, но дека сè уште не донел конечна одлука.

Актуелниот американски претседател во ноември оваа година ќе наполни 80 години, а неговиот советник изјави дека се во тек подготвителните разговори за кампањата во 2024 година.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.