Teшка cooбpaќajка утрово помеѓу три товарни возила на Стража – едното управувано од прилепчанец

Едно лице е повредено во сообраќајната несреќа која утринава околу 8:30 часот се случи на магистралниот пат Гостивар-Кичево, на околу два километри до Стража.

Портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски за Курир информира дека во несреќата учествувале се три товарни моторни возила (комбиња)

-„Ивеко“ со прилепски регистарски ознаки управувано од 46-годишниот Р.Б. од Прилеп, „фиат“ со скопски ознаки што го управувал 39-годишниот скопјанец Ц.М. и „пежо“, исто така, со скопски регистарски ознаки управувано од 38-годишниот скопјанец И.А. Во незгодата со телесни повреди се здобил возачот на „пежото“ И.А., кој бил пренесен во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ за укажување на лекарска помош, истакнува Јосифоски.

На местото на несреќата увид извршиле Јавен обвинител и екипа од Одделението за внатрешни работи Гостивар.

Поради сообраќајната несреќа од 9 до 10 часот сообраќајот бил во прекин во двете насоки.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.