Oд yтpe нема cлободно влегyвaње во Cpбиja за Maкедонците

„Странците кои доаѓаат во Србија од одредени земји ќе треба да има негативен PCR тест, не постар од 48 часа, одлучил српскиот Kpизниот штаб. Одлуката важи граѓаните на Македонија, Хрватска, Бугарија и Романија“, изјави за српската РТС епидемиологот Дарија Кисиќ Тепавчевиќ.

Исто така, било одлучено да се стопираат ограничувањата што важеле за граѓаните на Црна Гора. Сите мерки стапуваат во сила од утре.

Дарија Кисиќ Тепавшевиќ за РТС изјавила дека одлуката е донесена врз основа на проценка на тековната епидемиолошка состојба и трендот на зачестеноста на вирусот кај луѓето, што е забележано во последните денови.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.