Mладиот Константин Костоски го запиша Прилеп на првото место помеѓу велосипедисти од Унгарија, Србија, Хрватска… (Видео/Фото)

Во неделата на 12.06.2022, во организација на Велосипедската Федерација на Србија и Велосипедскиот клуб Шид, се организираше меѓународна велосипедска трка под името ”Ulicama Save Šumanovića”, која се одржува по 22-ри пат.

На трката учество зедоа велосипедисти од Унгарија, Хрватска, Босна, домаќинот Србија и единствениот клуб од Македонија ВК и Сервис Илинден од Прилеп.

Прилепчани настапија со четворица свои возачи, и тоа во категоријата У15 со Константин Костоски и Младен Петрески и во категоријата кадети со Андреј Маџоски и Никола Ристески.

Константин Костоски го освои првото место, а Младен заврши на седмата позиција. Во кадети Андреј заврши на деветтото место, а Никола трката ја заврши на седумнаесеттото место.

Младен и Никола се првпат годинава на меѓународни трки и ја исполнија замислата на тренерот Драган Димитријоски, a Aндреј имаше одлична трка и докажа дека се враќа во форма пред идните предизвици.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.