Cкандал: “Децата родени како МАКЕДОНЦИ со декрет од МОН во сведителствата ќе бидат со нов идентитет??”

По известување од Министерството за образование до директорите на училиштата во државата, свидетелствата за учениците треба да се изработат согласно промените на Уставот.

Во мејлот испратен од Сафет Незири стои:

“Почитувани директори, 

Ве известуваме дека при пополнување на сведетелствата во вашите училишта ќе треба да постапувате согласно измените на Уставот, во делот на државјанство да се наведе “македонско/граѓанин на Република Северна Македонија”. Додека во училиштата каде се изведува настава и на албански јазик, делот за државјанство треба да гласи: e Maqedonise/qyetar i Republikes se Maqedonise se Veriut”.

Оваа скандалозна одлука вчера беше дискутирана и нотифицирана од пратениците Ласовска Благица и Димитар Стевананџија. Ова е скандал што зема страшни размери. Огромни се реакциите на родителите, кои неофицијално најавуваат дека ќе ги враќаат сведителствата назад во училиштата? Тие не сакаат и покрај инсистирањата и заканите во графата родени да стои во Северна Македонија, бидејќи сите тие дечиња се родени во Република МАКЕДОНИЈА.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.