Bнyкот на Гоце Делчев ќе диpигиpa на годишнината од неговата cмpт во Maкедонcката филxapмониja

Маестро Христо Христов, внук на најголемиот македонски херој Гоце Делчев, ќе диригира во македонската филхармонија на годишнината од смртта на големиот македонски великан.

Maeстрото е директен потомок на братот на Делчев, а се соочува со сериозни проблеми во Бугарија поради фактот што отворено се декларира како Македонец.

Со диригирање се занимава уште од далечната 1988 година кога би примен како приправник диригент во орекстарот во Варна. Тој на само 27 години станува еден од главните диригенти на оркестарот во Варна како најмлад главен диригент во историјата на Бугарија.

Покрај музиката тој е и претседател на Фондацијата Гоце Делчев.

-Мојот прадедо Христо е брат на Гоце Делчев. Делчев самиот немаше деца. Како и во голем број фамилии некогш, многу деца имало и во нашето семејство, 5 женски и 4 машки деца. Нашите мажи беа активни во борбата за слобода, а паднатите беа убиени. Само мојот прадедо преживеал, вели тој во неодамнешно интерјву.

Говорејќи за борбата за слобода тој истакнува дека станува збор за внатрешна шанса на духот.

-Луѓето се слободни денес. Многу работи можат слободно да ги прават, но никогаш не можат да бидат целосно слободни. Едно е да бидеш слободен на хартија, но слободата е внатрешна состојба на духот, додава тој.

Христо Христов дипломирал на бугарската Национална музичка академија, а понатамошното дообразование го завршил во елитна музичка школа во Виена.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.