2.000 ВРАБОТУВАЊА: Почнува со работа фабриката на „Гентерм“ во Прилеп

genterm-idniot-mesec-kje-pochne-da-ja-gradi-fabrikata-vo-prilep-234288po9090

Американската компанијата „Гентерм“ денеска ќе започне со производство во фабриката што ја отвора во Технолошко-развојната зона во Прилеп. Во фабриката ќе се произведуваат клима уреди и појаси за автомобили, а пласманот ќе се реализира на европскиот пазар кај купувачи како бентли, рено, бмв, порше, фиат…,

Во производствениот капацитет на 21.500 метри квадратни се најавени 2.000 вработувања. Вредноста на инвестицијата на компанијата изнесува околу 20 милиони евра.

genterm

„Гентерм“ е глобална, брзорастечка компанија која произведува електроуреди за регулирање термална енергија во автомобили. Брои вкупно 9.000 вработени во капацитетите во САД и Украина, а годишно од продажбата реализира 800 милиони долари.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.