Искуството на тренерот Кузманоски пресудно за победата на РК Прилеп во Струга

Прилепчани стигнаа до првата победа во плеј-аутот од ракометната Суперлига, откако денеска славеа на гостувањето кај Струга со 26-28.

Ракометарите на РК Прилеп го контролираа натпреварот во текот на сите 60 минути, неколку пати имаа водство од три гола разлика, а стружани успеаа да изедначат во второто полувреме на 20-20.

Веднаш потоа следуваше серија од 0:3 за прилепчани и работите одново се вратија во контрола.

Во наредното коло прилепчани го пречекуваат Радовиш, натпревар од кој повторно се очекуваат максимален број бодови.