Велески најдобар кога е најпотребно! Капитенот со феноменална партија! Куманово падна во Прилеп!

Ракометарите на РК Прилеп ја добија битката со директниот дуел за опстанок во Супер лигата. Во спортската сала на СОУ “Ристе Ристески-Ричко” вечерва беше поразен Куманово со 27:24 (14:13 на полувремето).

Во тврд натпревар, во кои речиси цели 50-тина минути се играше гол за гол, домаќините главно водеа со еден до два гола разлика, но Куманово покажа дека е сериозна екипа, па во еден наврат во второто полувреме направи серија од 3:0 и водеше со 17:19. Прилеп брзо израмни, а резултатот беше во егал се до последните минути, кога се разбрани Иван Ангелески.

На осум минути пред крајот предноста на Прилеп беше 23:21 и избраниците на Мојсов веќе започнаа упешно да го трасираат патот до посакуваниот триумф.

Прилеп во последните две кола ќе се соочи со Вардар Неготино на гостински терен и со Еурофарм Пелистер 2 на домашен терен.

Денис Шабановиќ беше најдобар стрелец кај прилепчани, кој забележа 8 погодоци. Христи Бикоски и Владан Кастратович по четири пати беа прецизни, а клучни беа и двата погодоци на капитенот Филип Велески.

Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.