Победа не успеа да избори пласман во 4-те најдобри: Само реми во 1/4-финалето на Купот со Пелистер во Битола

Реванш натпреварот од 1/4-финалето на Купот на Македонија меѓу Победа и Пелистер, кој се одигра попладнево во Битола, заврши без победник 2-2(1-1). Со ваквиот исход Победа е елиминирана, а Пелистер избри пласман во полуфиналето на најмасовното натпреварување.

Високата негатива од 2-5 од првиот меч ги сведе на теорија шансите на Победа за пробив меѓу 4-те најдобри во Купот, а од друга страната неделниот исклучително значаен домашен првенствен меч со Ренова, беа причините прилепчани да настапат со комбиниран состав.

Тренерот Бубања реши да одмори дел од првотимците и да им пружи шанса на резервистите и оние со помала минутажа, а најголем дел од нив ја оправдаа укажаната доверба.

Победа попладнево двапати водеше со головите на Ристе Илијовски во 10-тата и на Александар Недановски во 53-тата минута, но Пелистер двапати израмнуваше преку Жаделсон во 30-тата и 62-та минута, со напомена дека при 1-1 Ковачев не искористи пенал-биеше во пречката.

За прилепските црвено-бели сега фокусот е преостанатиот од оваа полусезона неделен првенствен меч од последното 18-то коло на Првата лига во Прилеп со Ренова.

Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.