Ќе работиме долго до следниот празник: За продолжен викенд ќе чекаме 3 месеци

Во 2022 година македонските граѓани ќе имаат четири продолжени викенди.

Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, пет се поврзуваат со викендот, но два празника неработни во ист ден.

Лани имаше пет продолжени празнични викенди, а во 2020 година шест.

Следниот неработен ден, а воедно и споен викенд е 25 април (понеделник), вториот ден на христијанскиот празник Велигден.

Продолжен викенд ќе има и за 1 мај, кој се паѓа в недела, поради што неработен ден е понеделник, 2 мај. На овој ден е и празникот Рамазан бајрам.

Последниот продолжен празничен викенд е во октомври. Неработен ден по повод Денот на македонската револуционерна борба, 23 Октомври, е понеделник 24 октомври.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.