Шегата скапо ја чинеше: Ова е вицот за Тито кој ја испрати 22-годишната новинарка на Голи оток

За Јосип Броз се пишувале голем број песни, а една од најпознатите “Друже Тито љубичице бела”, ја испрати 22-годишната новинарка Жени Лебл две и пол години на Голи оток.

Во тоа време за Жени, Србинка со еврејско потекло, не се знаеше многу, ниту пак смеело да се пишува за страшниот период кој го поминала на Голи оток. Еден од текстовите за неа беше објавен во 2013 година од “Политика”, весник во кој работела таа додека не ја yaпcиле поради вицот за Тито кој го раскажувала во една редакција.

“Колегата и раскажал шега за тоа како Југославија победила на меѓународно натпреварување во цвеќиња, бидејќи одгледувала љубичици од 100 килограми, алудирајќи на песната “Друже Тито, љубичице бела, тебе воли омладина цела”. Жени Лебл набрзо била приведена од двајца агенти на “удба”, а била осудена поради тоа што не сакала да го пријави “народниот непријател” од кој го слушнала вицот.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.