Хорор во соседството: Поранешен полицаец ги убил синот и сопругата, па си пресудил

Црна Гора ја потресе страшна семејна трагедија.

Синоќа околу еден час по полноќ М.Д.(51) од Подгорица со огнено оружје ги убил сопругата В.Д.(49) и неговиот 12-годишен малолетен син, а потоа се самоубил.

Како што пишуваат црногорските медиуми, М.Д е пензиониран службеник на Полициската управа.

-Истрагата на лице место ја спроведе државен обвинител во Вишото државно обвинителство во Подгорица со учество на балистички експерти и службеници на Одделението за безбедност во Подгорица. М.Д бил пензиониран вработен во Полициската управа, а В.Д.- воспитувач – соопштија од Полициската управа.

Според засега достапните информации, пиштолот кој бил употребен како средство за извршување на ова дело бил во приватна сопственост. На лице место се пронајдени уште две огнени оружја, за кои полицијата ќе утврдува дали ги поседува законски.

– Според податоците со кои располага во моментов Управата на полицијата, се сомнева дека мотив за извршувањето на ова дело е наталожената состојба предизвикана од здравствената состојба на член на семејството, момчето кое беше лишено од живот – стои во изјавата на констатира Управата на полицијата.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.