Хилари Клинтон: Благодарение на мене, Србите се почестени со бомби !

07DONORS-web-tmagArticle-v3

Вашингтон – Хилари Клинтон за време на едно интервју за американски магазин, појасни како го наговорила својот сопруг, тогашниот претседател на САД, Бил Клинтон, да ја бомбардира СР Југославија. Хилари рекла дека за време на еден телефонски разговор со Бил, на сите начини се обидувала да го наговори на тоа. Тој на почетокот се противел, бил загрижен бидејќи се плашел од реакцијата на НАТО и од ескалација на настаните. Меѓутоа успеала да го убеди дека тоа е исправно и дека на крајот од 20 век, САД не може да дозволи злосторства и убивање на невин народ.

Измеѓу другото затоа постои НАТО, да ги брани нашите интереси во светот, додала Хилари на крајот од разговорот. Веќе следниот ден американските бомбандери, под ознаките на НАТО, започнале воздушни напади на тогашната СР Југославија, што доведе до страдање на невин народ, но и до разрушување на инфраструктура. Како и дали Хилари Клинтон може да спие, знаејќи за пеколот кој го предизвикала?

Aлександар Георгиоски
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.