(Фото) 6-годишно момче пронашло глинена плочка стара 3.500 години: Археолозите не виделе ништо слично – еве што има прикажано на неа

6-годишно момче од Израел за време на прошетка со родителите на југот од земјата, пронашло глинена плочка стара 3.500 години.

На предметот пронајден во селото Ре’им има изрезбарено два лика, објави Израелската управа за археологија.

На плочката е прикажан војник како турка гол заробеник, објаснуваат експертите, додавајќи дека уметникот сакал да го покаже понижувањето на затворениците.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.