(Фото) Снегот не престанува: 70.000 луѓе останаа без cтpyja – погледнете што се случува во соседството

Снегот не престанува да паѓа ширум Србија – на Копаоник снежната покривка достигна 70цм, на Стара планина 40, а на Пештерска висорамнина има над половина метар.

Во Тутина врни замрзнат дожд, а поради тоа многу домаќинства останаа без стpyja.

Во општина Дољевац беше прогласена вонредна состојба поради излевањето на реката, вели претседателот на општината Горан Лјубиќ.

Според него, во текот на ноќта 16 лица од селото Шаиновац биле евакуирани, а се подготвува и евакуација во Дољевац.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.