(Фото) Ова се посебните фрижидери во кои Германците ќе ја чуваат вakцината за кopoнавиpyc

Додека светот го чека развојот на првите вakцини против кopoнавиpycoт, мора да се размислува и за адекватни складишта на милиони дози.

Германската компанија Биндер започна со производство на посебни фрижидери за чување на вakцините против кopoнавиpycoт, на температура од минус 80 степени.

Вработените во технолошката компанија “VA-Q-TEC” подготвуваат кутии со екстремно ниска температура во која ќе се транспортираат вakцините.

“Можеме да ја спуштиме температурата до минус 90 степени. Зошто е тоа важно? Затоа што вakцините MRNA мора да бидат чувани во екстремно ладни услови. Таму можете да ги складирате подолго време пред да бидат дистрибуирани и користени”, изјави Питер Вимер, потпретседателот на компанијата Биндер.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.